S.S.S.

Sık Sorulan Sorular bölümü (S.S.S.), İstanbul Satranç İl Temsilciliğine; genç sporcularımız, velilerimiz ve antrenör adaylarımız tarafından sık sorulan sorulardan derlenerek hazırlanmıştır. Sorular ve cevapları "turnuvalar" ve "antrenörlük" başlıkları altında toplanmıştır. Sık sorulan sorular bölümü bilgilendirme amaçlıdır ve detaylı açıklamalar için TSF talimatları esastır. (Güncelleme: 05.07.2014)

                            TURNUVALAR – Sık Sorulan Sorular

1) Turnuvalara katılabilmem için ne yapmam gerekir?
Bir turnuvaya başvurabilmek için ilk olarak TSF lisanslı/vizeli sporcu olmanız gerekir. Sonrasında ise istanbul.tsf.org.tr sitesi etkinlik takviminden kendinize uygun turnuva belirleyip başvuru süresi içinde kayıt yaptırabilirsiniz.

2) Sporcu lisansı nasıl yaptırabilirim?
Sporcu lisansı yaptırmak için;
– TSF lisans kampanyasını kullanarak internet üzerinden kredi kartınızla (http://kampanya.tsf.org.tr ) veya,
– Türkiye İŞ Bankası Şubelerinden TSF hesabına lisans bedelinizi yatırarak ve sonrasında dekont+nüfus cüzdanı ön yüzü fotokopisini İl Temsilciliğine faks/e-posta ile ulaştırarak lisansınızı yaptırabilirsiniz.
 
3) Turnuvada 1. maçımı kaybettim. Elenmiş mi sayılıyorum?
Turnuvanın yönergesine göre değişmektedir. Genellikle yapılan İsviçre sistemi turnuvalarda her sporcu her tur kendi puan grubunda oynamakta olup, elenme bulunmamaktadır.

4) Turnuva sistemleri nelerdir?
– İsviçre Sistemi (Bireysel)
– İsviçre Sistemi (Takım)
– Döner Turnuva (Round Robin) (Bireysel)
– Döner Turnuva (Round Robin) (Takım)
– Scheveningen
– Eleme Sistemi

5) Katıldığım turnuvadan mazeretim dolayısıyla ayrılmam gerekiyor. Ne yapmalıyım?
Turnuva başhakemliğine dilekçe yazarak durumunuzu bildirmelisiniz.

6) Her katıldığım turnuvadan ELO, UKD kazanır mıyım?
Her turnuvanın yönergesinde ELO, UKD hesaplamalarına dahil olup olmadığı belirtilmektedir.

7) UKD puanım bulunmamaktadır ve turnuva UKD ye dahildir. Turnuva sonunda UKD puanım çıkar mı?
bkz. "TSF ulusal kuvvet derecesi hesaplama prosedürü"

8) Yabancı uyruklu sporcuyum. Türkiye`deki turnuvalara katılabilir miyim?
Yabancı uyruklu sporcular, Türkiye ve İl Şampiyonaları dışındaki turnuvalara katılabilmektedir. Katılım için TSF vizeli yabancı sporcu lisansı şartı vardır. Bu bedel 16 yaşaltı yabancı sporcular için bulunmamaktadır. Pasaport fotokopisini İl Temsilciliğine faks/e-posta ile ulaştırılması gerekmektedir.

9) Kurumumuzda / okulumuzda / ilçemizde satranç turnuvası organize etmek istiyoruz. Nasıl düzenleriz?
Turnuva organizasyonu formatınızı belirleyip (Turnuva ismi, turnuva yeri, tahmini sporcu sayısı, tur/gün sayısı, varsa sporcu yaş kategorileri.. ) İstanbul Satranç İl Temsilciliği ile iletişime geçmelisiniz. Bkz: Turnuva Organizasyonu Düzenleme

                        SATRANÇ ANTRENÖRLÜĞÜ – Sık Sorulan Sorular

1) Okulda satranç dersi verebilmem için hangi belgeye sahip olmam gerekir?
Türkiye Satranç Federasyonu ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol gereği Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda satranç egzersiz derslerine giren eğitmenlerin Türkiye Satranç Federasyonu tarafından verilen vizeli ve en az 1. Kademe Yardımcı Satranç Antrenörlüğü belgesine sahip olması gerekmektedir.

2) Yardımcı Antrenör (1. Kademe) kursuna katılım şartları nelerdir?
bkz. "1. Kademe Antrenörlük Başvuru Koşulları"

3) 2. Kademe Antrenör kursuna katılım şartları nelerdir?
bkz. "2. Kademe Antrenörlük Başvuru Koşulları"

4) Yardımcı Antrenör Kursuna hiç satranç bilmeden katılabilir miyim?
Yardımcı antrenör kursunun amacı satrancı belli seviyede bilen kişilere, nasıl satranç eğitimi vereceklerini öğretmektir. Katılım koşullarını sağlamanızla birlikte, satranç bilgisi olmadan kursta başarılı olma şansınız azalmaktadır.

5) Antrenör kursları oturduğumuz bölgede ne zaman açılabilir?
Antrenör kurslarının açılması aday başvuruları incelenerek İstanbul İl Temsilciliğince karar verilmektedir. Yardımcı antrenör kursuna katılmak isteyen adaylar gerekli belgelerini İl Temsilciliğine teslim ettikten sonra, aday adres bilgilerine göre yoğun başvuru yapılan bölgelerde Yardımcı Antrenör Kursu açılmaktadır.

6) Okulumuzda / kurumumuzda 9-10 kişiyiz, yardımcı antrenör kursu okulumuzda düzenlemek için talepte bulunabilir miyiz?
Okul / kurumunuzdan “yardımcı antrenörlük kursunun kurumunuzda açılmasını” talep eden kurum onaylı bir dilekçeyi İstanbul İl temsilciliğine faks ile ulaştırmalısınız. TSF İle S.G.M. mevzuatlarına bağlı olarak antrenör kursu düzenleme yetkisi sadece il temsilciliğine aittir.

7) Antrenör Kurslarına nasıl kayıt yaptırabilirim?
Kurs için gerekli belgelerinizi il temsilciliğine teslim ettikten sonra istediğiniz kursa istanbul.tsf.org.tr resmi internet sitesinden online kayıt yaptırmanız gerekir (her kurs için kontenjan dahilinde)

8) Antrenörlük kursu katılım ücretini nasıl yatırabilirim?
Kurs ücretinizi Türkiye İş Bankası – TSF hesabına yatırabilirsiniz. Bankadan ödeme yaptığınızda dekontunuzu da İl Temsilciliğine ulaştırmanız gerekir.

9) Antrenör kursu için gerekli evraklardan “Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü (G.H.S.İ.M.) cezası olmadığına dair belge” G.H.S.İ.M. ilçe müdürlüklerinden alınabilir mi?
Hayır. “G.H.S.İ.M. cezası olmadığına dair belge” sadece ikamet ettiğiniz ilin G.H.S.İ.M` nden alınabilir

10) Yardımcı Antrenör Kursuna katılım için istenen belgelerden diploma belgesinin noter onaylı mı olması gerekir?
Diploma belgenizin aslını İl Temsilciliğine göstererek fotokopisini teslim etmeniz yeterlidir. Noter onaylı belgelerde, belgenin aslı olmadan kabul edilmektedir.

11) Antrenörlük kursuna kayıt yaptırdım, fakat katılamayacağım? Başka bir kursa katılabilir miyim?
Evet. Bir kursa online kayıt yaptırıp katılmadığınızda hakkınız yanmamaktadır. İstediğiniz başka bir kursa katılabilmeniz için sadece tekrar dilekçe vermeli ve online kayıt yaptırmanız gerekir.

12) Yrd. Ant. Kursuna katıldım, fakat başarısız oldum. Başka bir kursa katılabilir miyim?
Evet, katılabilirsiniz. Kurs katılım ücretinizi yatırıp, dilekçenizle birlikte il temsilciliğine ulaştırmanız gerekir. Diğer belgelerinizin süresi 6 ayı geçmemişse yenilemeniz gerekmez.

13) Antrenörlük kursuna devamsızlık süresi ne kadardır?
TSF Antrenör talimatı Madde 19 (1) de açıklanmıştır:
Kursa en fazla bir tam gün veya iki yarım gün katılmayan kursiyerlerin, kursla ilişikleri kesilir. Kurs süresince iki günü geçen raporlar devamsızlıktan sayılır ve kursiyerlerin kursla ilişkileri kesilir

14) Üniversite Beden Eğitimi Bölümü mezunuyum. Yardımcı Antrenör Kursu Temel Eğitim kısmından muaf olabilir miyim?
Evet. TSF Antrenör talimatı Madde 21 (1) de açıklanmıştır:
“ a) Başka bir spor dalında antrenör olanlar ile üniversitelerin beden eğitimi veya spor eğitimi veren yüksek öğrenim kurumlarından mezun olanlar,
b) Üniversitelerin beden eğitimi ve spor eğitimi veren yüksek öğrenim kurumlarının dışındaki üniversite mezunları, temel eğitim programında yer alan dersleri okuduklarını belgeleyenler, temel eğitim derslerinden sorumlu tutulmazlar.” Bunun için İl Temsilciliğine gerekli evraklarını iletirken sahip olduğunuz Yrd. Antrenör belgesinin fotokopisini de vermeniz ve temel eğitim dersinden muaf olma durumunuzu kurs öncesi teyit almalısınız. (Not: Milli Eğitimden alınan sertifikalar muaf olma koşulunu sağlamamaktadır)

15) Üniversite Beden Eğitimi yan dal mezunuyum. Yardımcı Antrenör Kursu Temel Eğitim kısmından muaf olabilir miyim?
Hayır. Yan dal belgesi, TSF Antrenör talimatı Madde 21 (1) muafiyet koşulları kapsamı dışındadır.

16) Yardımcı Antrenör kursu hangi bölümlerden oluşmaktadır?
Yardımcı Antrenör kursu Temel Eğitim ve Özel Eğitim olmak üzere 2 bölümden ve 30,5 saatlik eğitimi içerir.

17) Yardımcı Antrenör Kursuna ön hazırlık nasıl yapabiliriz?
Kursa hazırlık için İl Temsilciliğine belgelerinizi teslim ettiğinizde “Satranç Öğretmen Kılavuz Kitabı” verilmektedir. Kitap içeriği Özel Eğitim kurs programını kapsamaktadır. Temel eğitim ders notları istanbul.tsf.org.tr internet sitesinde mevcuttur (bkz. temel_egitim.doc).

18) Yardımcı Antrenör Kursunda başarılı olma kriteri nedir?
Kursa devamsızlık süresini aşmayan adaylar, kurs sonunda yazılı sınava katılır. Yazılı sınavdan başarılı olabilmek için özel ve temel eğitim programlarının her birinin sınavlarından en az yetmiş puan (100 üzerinden) alınması zorunludur.

19) Yardımcı Antrenör Kursunda başarılı olduktan sonra ne yapmam gerekir?
Başarılı olan kursiyerlerin Sertifikaları İl Temsilciliğine geldiğinde duyurusu yapılmaktadır ve hak eden kişilerce bizzat imza karşılığı teslim edilmektedir.

20) Aktif Antrenörlük ve satranç eğitmenliği yapmıyorum. Antrenörlük vizemi yaptırmam gerekir mi?
Antrenörlük belgenizi kullanmasanızda vize yaptırılması gereklidir. TSF Antrenör Talimatı madde 16/2 ye göre "Üç yıl üst üste lisanslarını vize ettirmeyen antrenörlerin lisansları, Yönetim Kurulu tarafından süresiz olarak geçersiz sayılır."

21) Aktif Antrenörlük ve satranç eğitmenliği yapmıyorum. Antrenörlük vizemi yaptırmam gerekir mi?
Antrenörlük belgenizi kullanmasanızda vize yaptırılması gereklidir. TSF Antrenör Talimatı madde 16/2 ye göre "Üç yıl üst üste lisanslarını vize ettirmeyen antrenörlerin lisansları, Yönetim Kurulu tarafından süresiz olarak geçersiz sayılır."


22) Yardımcı Antrenör Kursunda başarılı oldum. 2. Kademe kursuna katılabilir miyim?
2. Kademe kursuna katılabilmeniz için en az bir yıl veya bir eğitim-öğretim döneminde antrenörlük yapmış olmalı ve diğer şartları sağlıyor olmanız gerekir (bkz. "2.Kademe Antrenörlük Başvuru Koşulları")

23) 2. Kademe kursunda başarısız oldum. Tekrar kursa katılabilir miyim?
Evet, katılabilirsiniz.